Energetska obnova obiteljskih kuća 2020.
Krajem ožujka 2020. godine s provedbom kreće Program energetske obnove obiteljskih kuća s ciljem povećanja energetske učinkovitosti, smanjenja potrošnje enerije i emisija CO2, smanjenja mjesečnih troškova za energente te poboljšanja ukupne kvalitete života. Sredstva za program su osigurana u finsncijskom planu FZOEU-a za 2020. godinu i projekcijama za 2021. i 2022.
Program se odnosi na obiteljske kuće, bez obzira na godinu izgradnje, mogu sudjelovati samo zakonito izgrađene kuće, a definicija obiteljske kuće u smislu programa je „zgrada u kojoj je više od 50% bruto podne površine namijenjeno za stanovanje te zadovoljava uvjete:
1) ima najviše tri stambene jedinice;
2) ima građevinsku bruto površinu manju ili jednaku 600 m2“
Uz navedene uvjete na javni poziv MOGU SE PRIJAVITI SAMO obiteljske kuće koje su energetskog razreda D ili niže, vlasnik ili suvlasnik objekta mora imati prebivalište na toj adresi, te se obnovom ne smije promijeniti neto građevinska površina.
Program se provodi u dva dijela: Prvi dio za sve građane RH i drugi dio za ranjive skupine građana u riziku od energetskog siromaštva
Prema trenutnom tekstu Programa koji se nalazi u fazi savjetovanja s zainteresiranom javnosti obavezna dokumentacija za Prvi dio uključuje:
- Izvješće o energetskom pregledu i energetski certifikat i detaljnu ponudu izvođača radova za provedbu mjera specificiranih u izvješću o energetskom pregledu. Navedenim dokumentima potvrđuje se zadovoljavanje tehničkih uvjeta propisanih u javnom pozivu;
- U slučaju ugradnje fotonaponskih sustava, potreban je glavni projekt, u skladu s Pravilnikom o jednostavnim i drugim građevinama i radovima (Narodne novine, br.112/17,34/18,36/19 i 98/19);
- Fotodokumentaciju postojećeg stanja;
- Dokaze o prebivalištu, vlasništvu i zakonitosti građevine – vrste ovih dokaza detaljno se raspisuju u javnom pozivu.
Za prvu dio Programa primjenjivat će se stopa od 60% sufinaciranja.
Za drugi dio programa za ranjive skupine uz prije navedenu dokumentaciju bit će potrebni i
- Dokazi o socijalnom statusu: presliku rješenja o pravu na zajamčenu minimalnu naknadu;
- Preporuka nadležnog centra za socijalnu skrb da je prijavitelj među prioritetnom skupinom primatelja zajamčene minimalne naknade, prema kriterijima utvrđenim u naputku MDOMSP-a.
Osnovni kriterij za sudjelovanje u ovom dijelu Programa je da je vlasnik obiteljske kuće ili član kućanstva s prebivalištem u obiteljskoj kući korisnik zajamčene minimalne naknade.
Zajamčena minimalna naknada dodjeljuje se socijalno najugroženijem stanovništvu sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi ( Narodne novine, br. 157/13 , 152/14 , 99/15 , 52/16 , 16/17 i 130/17 ).
Ovaj dio Programa provodi se za najranjivije skupine građana, koji nemaju vlastitih sredstava za tako visoke troškove, primjenjivat će se stopa sufinanciranja 100%. Pri tome, opravdani troškovi za ovu skupinu građana uključuju:
- Energetski pregled i izradu energetskog certifikata prije i nakon energetske obnove i tehničku pomoć prijaviteljima od strane ovlaštenih certifikatora
- Opremu i radove za provedbu mjera poboljšanja energetske učinkovitosti na vanjskoj ovojnici (toplinska izolacija i zamjena vanjske stolarije) te za uvođenje jednog sustava za korištenje OIE (npr. kotla na drvnu sječku/pelete).
Detaljan sadržaj dokumentacije bit će propisan tekstom javnog poziva.
Prijave se obrađuju redom zaprimanja, a ispravnim se smatraju one koje imaju svu valjanu dokumentaciju.
Aktivnosti koje se sufinanciraju Programom su:
- povećanje toplinske zaštite svih elemenata vanjske ovojnice grijanog prostora:
- energetska obnova vanjskog zida, stropa, poda, krova (sva potrebna oprema i radovi vezani uz povećanje toplinske zaštite, uključujući npr. hidroizolaciju, zamjenu konstrukcijskih elemenata krova i dr. – detalji se propisuju u javnom pozivu);
- zamjena stolarije ovojnice grijanog prostora novom;
- Cjelovita energetska obnova, koja podrazumijeva kombinaciju mjera na vanjskoj ovojnici i ugradnje sljedećih sustava za korištenje OIE:
- sustavi s sunčanim toplinskim pretvaračima;
- sustavi na drvnu sječku/pelete;
- dizalice topline zrak-voda, voda-voda ili zemlja-voda;
- fotonaponski sustavi za proizvodnju električne energije za vlastitu potrošnju.
Maksimalni iznosi opravdanih troškova su vidljivi u slijedećoj tablici.
Maksimalni iznos sufinanciranja može se ostvariti ako se provedu sve sljedeće aktivnosti:
- Toplinska izolacija vanjske ovojnice
- Zamjena vanjske stolarije
- Ugradnja najaviše dva sustava OIE.
Više o samome Programu možete pronaći na stranici esavjetovanja.